Bravissimo: Řešení 6. kola

Šesté kolo zcela vyhovovalo mé lenosti: Není třeba nic aktualizovat, žebříček se nemění. Nikdo neodpověděl.

Nikdo si nevzpomněl na Gustava Mahlera a jeho Osmou symfonii, tzv. symfonii tisíců.

Mahlerovy požadavky na obsazení byly opravdu monstrózní. Při premiéře hrálo a zpívalo 1030 hudebníků a zpěváků. Plus jeden Mahler.

Nepřidělené body si strčím při štědrovečerní večeři pod talíř pro štěstí a vás nechám přes svátky vydechnout. Otázka sedmého kola bude zveřejněna 7. ledna 2004.

A pokud byste přeci jen chtěli soutěžit, stále na vás čeká mimořádné kolo. Vždyť je to tak triviální... :-)

Bártův Kodály

Jiří Bárta a Jan Čech uspěli se svým CD Kodályho a Nováka i u recenzentů Gramophonu.

Zatímco recenzenti české Harmonie vytýkají Bártovi nedostatek osobitosti a chybějící názor (a Jindřich Bálek dokonce mluví o "celku k neuposlouchání"), James Jolly z britského Gramophonu zařadil toto cédéčko s nahrávkou Kodálovy a Novákovy violoncellové sonáty mezi 10 nejlepších CD měsíce. Hráno se skutečným citem a porozuměním, píše Jolly.

Sonáta pro sólové violoncello Op. 8 Zoltána Kodályho je zřejmě nejtěžší violoncellovou sonátou ve světové hudební literatuře.

Podle Gramophone Good CD Guide ji zatím nejlépe zvládl korejský violoncellista Sung-Won Yang na značce EMI.

Ivo Rozehnal

Na stránkách Iva Rozehnala najdete zasvěcené hudební recenze a něco navíc.

Stránky už sice nebyly tři roky aktualizovány, ale informace na nich příliš nezastaraly. Kromě téměř dvou desítek velmi zasvěcených recenzí tu najdete i Přehled trhu s klasickými CD, precizně a přístupně zpracovaný materiál.

Iva jsem už dlouho neviděl, takže nevím přesně, čím se dnes živí. Jeho aktuální recenze otiskuje časopis Harmonie.

Klasika na CD - stránky Iva Rozehnala

Mácal vykázal kašlající posluchačku ze sálu

Dirigent Zdeněk Mácal se zdravě naštval, když mu na jeho koncertě s Českou filharmonií brutálně zakašlala posluchačka do začátku Adagietta Mahlerovy Páté symfonie.

Mácal přestal dirigovat, lokalizoval posluchačku ve třetí řadě, a dirigentským gestem jí udělil sólo. Počkal, až se dostatečně vykašle a ukázal na dveře.

Začátek konce kašlání v koncertních sálech to ale asi ještě není...

Zdroj: Harmonie 12/2003

Hudební bible

Chcete si koupit nahrávku určité skladby a nevíte, co si vybrat? Nemáte čas poslouchat deset nahrávek Mahlerovy První symfonie, abyste zjistili, která je ta nejlepší? Pořiďte si hudební bibli.

Gramophone Classical Good CD Guide vychází každý rok. Nejnovější vydání (označené rokem 2004) má přes 1400 stránek, se kterými můžete konzultovat své požadavky. Nečekejte žádné posměšné kritiky, do bible jsou zařazeny pouze ty lepší nahrávky. Aby se CD nebo DVD ocitlo v bibli, musí od renomovaných kritiků časopisu Gramophone získat hodnocení alespoň "strongly recommended".

Už víte, co si koupit pod stromeček?

Bravissimo: 6. kolo

Někteří skladatelé mají ale choutky...

Jeden vyžaduje do svého díla zvon, druhý předepisuje kladivo, třetí žádá, aby druhé housle seděly naproti prvním houslím, čtvrtý chce sedmnáct tympánů a pátý dokonce dva orchestry... Skladatelé jsou prostě nenasytní. Kdo by ale měl být oceněn titulem Velký Nenasyta?

Otázka: Která symfonie je největší ve smyslu požadovaného počtu hudebníků a zpěváků?

Bonus: Kolik lidí "spotřebovala" tato symfonie při své premiéře?

Na vaše odpovědi čeká mailová schránka bravissimo@centrum.cz do pondělí 22. prosince.

Upozorňuji, že na otázku mimořádného kola soutěže jsem ještě nedostal žádnou správnou odpověď.

Bravissimo: Řešení 5. kola

Tentokrát rozdávám jen velmi málo bodů...

Pátrali jsme po osudovosti Beethovenovy Páté symfonie. Za ten výmysl je zodpovědný Anton Schindler a dva body získává Ťoma, který jako jediný pokořil M. Googla.

Kořeny Páté nenašel nikdo, bonusový bod si tedy dám dnes po večeři místo doutníku. Copak jste nikdy neslyšeli dnes už polozapomenuté francouzské revoluční písně? Beethoven je znal - a mnohé z nich se promítlo právě do jeho Páté symfonie c moll.

Pořadí po 5. kole:

1. místo (8 bodů)
DaveSil

2. místo (7 bodů)
Hlava

3. místo (5 bodů)
Ťoma

4. - 9. místo (3 body)
KrupičkaM, Orionka, Koles, Demagog, Laura, Nikita

10. místo (2 body)
Tibor

11. místo (1 bod)
JiMo

Pražské jaro zahajuje předprodej

Předprodej vstupenek na 59. ročník festivalu Pražské jaro začíná v pátek 12. prosince ve 12:00.

Vstupenky lze zakoupit v síti TicketPro nebo v pokladně Rudolfina.

Piková dáma

Marná sláva. I když jsou pro mě skladby posledních padesáti let zajímavé, v máločem cítím takovou expresivitu jako - třeba v Čajkovském.

Čajkovského Piková dáma se od Puškinovy Pikové dámy trochu liší. Je taková víc do romantična. Zatímco Puškinův Heřman lásku pouze předstírá, Čajkovského Heřman je skutečně zamilován. A než by se zbláznil, raději se zastřelí.

Čajkovského hudba je mistrná v lyrických i dramatických pasážích. Když Heřman furiantsky otočí svou třetí kartu a místo esa má pikovou dámu, nejdřív začne jen překvapeně: Kakaja dama?

Ale pak už začne blouznit (Starucha! Ty zděs...) - a padne výstřel.

Doporučená nahrávka je velmi precizní a vyvážená v hudbě i ve zpěvu. Určitě vás chytne u srdce. Gergiev je výjimečný umělec světového formátu a to, co dělá pro ruskou scénu, je úchvatné a nedostižné.

Doporučená nahrávka:

P. I. Čajkovský: Piková Dáma
Kirovova opera, St Pětěrburk, Valerij Gergiev, Philips
(komplet 3 CD, výběr 1 CD, též na DVD)