O Wagnerově Ringu

Moc pěkně a poučně píše v His Voicu Miroslav Pudlák: Wagner a m(ýt)y. Je to delší, ale stojí to za přečtení.

Snad jen škoda, že byl odbyt ten Wagnerův antisemitismus. Pokud vás zajímají rozdíly mezi antisemitismem v 19. a ve 20. století a Wagnerův politický život vůbec, doporučuji politologickou studii Jana P. Kučery ... je hodně Hitlera ve Wagnerovi [koupit].

2 comments: 1. Mily Petre, mam Mirka Pudlaka rada, moc jsem ocenila jeho Sasiky.Avsak to, co pise ve Voice mi nepripada nikterak vyznamne poucne - text jak do encyklopedie.
  K tomu antisemitismu mam sve vyhrady a ber je, prosim, vazne - jsem Zid.
  Jelikoz se mi Wagnerova hudba libi, snazila jsem se dosti o to, abych pochopila, oc mu slo. Klicem budiz zakladni literatura (Opera a drama. Prikladam do e-mailu text prednasky Gerd Rienäckera "Ludwig Feuerbach, Arthur Schopenhauer, Karl Marx, Richard Wagner – Einflüsse und Parallelen"
  Zdravi Olina
  Moc zdravi
  Olina

  ReplyDelete


 2. Olina: Mně to přijde nad rámec běžného encyklopedického textu, zejména v pasáži Ring jako revoluční alegorie. A výklad Wagnerovy hudební řeči na příkladu havrana je přeci roztomilý. Možná mi stačí málo, ale jako úvod do Wagnera považuju Pudlákův článek nejen za vhodný, ale i dostačující.

  ReplyDelete