Proč klesá prodej CD - čtyři špatné důvody Iva Lukačoviče

Způsob myšlení Iva Lukačoviče mi přijde často nestandardní a občas roztomilý, což jsou ohodnocení vcelku pozitivní. Leč jeho vysvětlení, proč prodej CD klesá a prodej DVD stoupá, se mi nezdá v pořádku.

Souvisí: Upadá trh s nahrávkami?


Lukačovič uvádí čtyři základní důvody:

- Hudební CD je stokrát dražší než filmové DVD
- U DVD si kupujete finální produkt, hudební CD je dnes jen polotovar
- DVD si v obchodě vyberete, ale u hudebních CD není výběr
- U ukradeného DVD je kvalita horší než u ukradeného CD

U prvního důvodu přepočítává cenu na objem dat. To je prapodivná úvaha. Při výběru hudby ani filmů mi přeci primárně jde o uměleckou kvalitu, ne o kvantitu (ni v bajtech, ni ve stopáži). To by se pak knížky musely prodávat za pakatel.

Liší se i způsob použití, na cédéčku je sice "pouze několik písniček", ale ty písničky poslouchám často. Když jsem si teď v rychlosti projel svou filmotéku, mám tam jen několik filmů, které jsem měl potřebu vidět alespoň dvakrát (otázkou je, proč si vůbec ta DVD pořizuju - sám nevím). Přestože je tedy výstup z CD pouze zvukový, nejeví se mi jeho hodnota menší než hodnota výstupu DVD, zejména ne stokrát menší.

Že je CD jen polotovar (důvod č. 2) je pochopitelně nesmysl. CD netřeba vařit ani jinak upravovat, hraje z hi-fi, domácího kina, počítače i přenosného přehrávače. Já sám si pouštím originální CD dnes a denně; snad kvůli tomu nejsem exot.

"Hudební CD ve své materiální podobě je již zastaralý a přežitý distribuční model", s tím souhlasím, ale důvody vidím úplně jinde. Že k DVD neexistuje ekvivalent, kterým je mp3 pro CD, vidím spíš jako chybu DVD (čili příliš velký objem dat).

Třetí důvod: Cédéček je malý výběr. Ohó, tahle matematika je ošidná. Deset tisíc kvalitních filmů? Kolik by to muselo být kvalitních filmů ročně! A několik miliónů kvalitních CD? Tolik hudby snad ani nebylo napsáno... Ale hlavně, to pravděpodobnostní rozložení vypadá úplně jinak. Typicky v obchodě seženete všechny novinky, filmové i hudební. Odpusťme Lukačovičovi, že neumí počítat s procenty - ale mohl si všimnout, že CD titulů na skladě bývá víc než DVD (třeba v pražském Bontonlandu třikrát víc). Jo a co není na skladě, to se dá objednat.

A poslední důvod: Horší kvalita ukradených kopií. Tady se zase špatně míchají technologická omezení. Ano, když si DVD převedu do DivX, tak to kvalitě ubere. Ale když si CD převedu do mp3 na na 32 kbps, tak taky. Anebo si můžu DVD zkopírovat kvalitněji, ať už si těch 9 GB nechám na disku nebo vypálím.

Tak proč je teda CD zastaralá technologie a DVD není? Jenom proto, že ještě nemáme stoterabajtové disky a nestáhneme z internetu giga za pět minut?

P.S. A co si budeme vyprávět o kvalitě - DVD je jen náhražka. Když chci vidět pořádný film, jdu na něj do kina.

6 comments: 1. to já když chci vidět pořádný film, tak si pustím porno:-)

  ReplyDelete


 2. Tak tohle je jeden z tech textu, ktere mam od Petra rad. Dokonale rozebere cizi blabol. Proste nejsi blbec, Olmere:-)

  ReplyDelete


 3. Prodej CD klesá prostě proto, že se hudba šíří internetem zadarmo a přeci jenom, ne každý na to má, že jo. ;-)

  ReplyDelete


 4. myslím, že v hudbě je obrovská nadprodukce,každá mediální mrdka má svoje CD, jestli víte o čem mluvím...

  ReplyDelete


 5. [4]přesně dalimile., A pak jsou ještě jiný věci důležitý.. a to je podstatný! :))

  ReplyDelete


 6. Hmm,tak ten čtvrtý důvod má Lukačovič naprostou pravdu, protože jen málo \"pirátů\" si stahuje přesnou kopii (kvůli velikosti, logicky), ale u CD takový poblém nenastává. Nevím, proč se autor blogu musí za každou cenu názorově polarizovat ...

  ReplyDelete