Orchestry a jejich labely

Vydavatelů vážné hudby je nepřeberně, a stále přibývají noví. Nejnovějším trendem je label patřící konkrétnímu orchestru.

Že to má smysl, to ukázal už dávno London Symphony Orchestra se svou úspěšnou značkou LSO Live. Ale nejsou jediní. Slavné orchestry opouštějí velká vydavatelství a vydávají se vlastní cestou.

Berlínští filharmonici, Concertgebouw, Halle, San Francisco SO, ti všichni se rozhodli jít vlastní cestou. Proč nezůstali pod křídly velkých společností?

Asi před čtyřmi lety odešel od Universalu Sir John Eliot Gardiner. Všechna jeho produkce měla více než nadprůměrný úspěch. A dnes už vycházejí jeho (tedy MC, EBS a ORR) nahrávky pod vlastní značkou Monteverdi Productions.

Odpovědí na všechna proč asi bude nespokojenost, umělecká i finanční. Nahrávky LSO Live jsou levné, a přece výdělečné. A orchestr si může nahrát, co sám uzná za vhodné.

Nad velkými vydavatelskými domy se zatahuje, podstatnou část (odhaduji to na tři čtvrtiny) jejich produkce tvoří jen reedice. Ale nezatahuje se obecně nad nahrávkami. Těch vychází každý měsíc kolem půl tisíce.

Generální zkoušky na Prodanku

V národním divadle se opět nacvičuje Smetanova Prodaná nevěsta.


Ta poslední byla vydařená, s civilními kostýmy i civilním zpěvem. Jen ten barák na scéně nebyl moc dobře vyřešený, protože bylo špatně slyšet, když zpívali v prvním patře.

Pokud můžete, zajděte si na generální zkoušky, jsou 10. a 11. listopadu od 11 hodin dopoledne. (Původní informace, že zkoušky jsou 11. a 12. listopadu byla mylná.) Vstupenky vyjdou docela levně... Premiéra je 12. listopadu večer.

Tak vlak ti jede před půl šestou

Tento týden oslavila své šedesáté druhé narozeniny paní Marta Kubišová.

Při té příležitosti jsem pro vás připravil takové medley jejích písní z šedesátých let. Ne že by snad v tom poskládaném textu byl nějaký hlubší smysl, ale jisté poselství a vzkazy tam jsou určitě. A pokud se vyznáte, jistě v něm najdete i dva duety.

Marta Kubišová má svůj recitál v pražském divadle Ungelt.

M. Kubišová - medley

Bravissimo: Řešení prvních dvou kol a ukončení soutěže

Jaké že byly správné odpovědi?

V dirigentových pohybech je tím základním pohyb rukou dolů na první dobu. A protože na poslední dobu se ruce vrací do původní polohy, hned z toho plynou pohyby dvoučtvrťového taktu: dolů - nahoru.

Ve 3/4 taktu se přidává na druhou dobu "úkrok stranou" a vzniká takový trojúhelník: pravou rukou dolů - doprava - zpět šikmo vlevo nahoru.

A konečně ve 4/4 taktu se na poslední dvě doby ruce vrací po původní trajektorii: pravou rukou dolů - doleva - doprava - nahoru.

Beethovenova Pátá symfonie je tou symfonií, kde se první věta diriguje dvakrát pomaleji než je předepsáno. Jde o 2/4 takt.

Skladatelem, který v symfoniích zavrhl klavírní myšlení, byl Gustav Mahler, a klavírními transkripcemi se proslavil Franz Liszt.

A protože vás odpovídalo tak málo, že by bylo až nedůstojné soutěžit, děkuji všem třem soutěžícím a soutěž končím. Třeba mě to přinutí sem psát častěji...